Misja i cele programu

Misja programu
To już IV edycja programu edukacyjnego Tesco „Od uprawy do potrawy”. Nadszedł więc czas na nową odsłonę! Zapraszamy uczniów klas 0-4 szkół podstawowych oraz zerówek w przedszkolach, jak również podopiecznych placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na niezwykłą przygodę i poznanie zdrowego odżywiania bez marnowania. Zachęcamy do wspólnego świętowania obchodów Światowego Dnia Żywności (16 października), z których relacje będziecie mogli zgłosić w naszym konkursie dla Klubów!

Jak pokazują badania i codzienne obserwacje, problem nieprawidłowych nawyków żywieniowych ujawnia się w momencie, gdy dzieci stają przed samodzielnym wyborem – w kuchni, sklepie czy szkolnym bufecie. Odpowiedzią Tesco na ten problem jest program edukacyjny „Od uprawy do potrawy”, który przygotowuje młodych konsumentów do podejmowania jak najlepszych wyborów.

Jakie są cele programu?

Dzięki uczestnictwie w programie uczniowie:

Dlaczego nauka przez praktykę jest ważna?

Można zaobserwować coraz większy poziom wiedzy dotyczącej zdrowego jedzenia. Uczniowie znają założenia piramidy żywieniowej, wiedzą, jakie produkty są zdrowe, jednak nie idzie za tym praktyka, która wiedzę zamienia w realne działania. Z badania „Przyszłość na talerzu” wynika, że aż 86% uczniów wie, że batoniki czekoladowe są niezdrowe, jednocześnie czekolada jest ulubionym produktem co czwartego badanego ucznia. 13% dzieci w wieku szkolnym marnuje jedzenie regularnie – tzn. przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego? 83% wyrzuca je, ponieważ woli sięgnąć po słodycze lub przekąski dostępne w szkolnym sklepiku. 70% nie lubi tego, co dostali na drugie śniadanie. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowych postaw w momencie, gdy uczniowie stają przed faktycznym wyborem – stoją w kuchni, w sklepie lub przy sklepiku szkolnym.

Odpowiedzią na problem marnowania żywności są właśnie Kluby Niemarnowania Żywności. W ramach Klubów dzieci pod okiem opiekuna w aktywny sposób walczą z problemem wyrzucania jedzenia, zakładając m.in. bank wymiany kanapek. Chcemy ich zachęcić i zainspirować, by odkrywali ciekawe historie kryjące się za każdym produktem. A wszystko to w sposób, który dzieci lubią najbardziej – poprzez zabawę! Przejdź do zakładki „Pomysły dla Klubów”

Co to jest Klub Niemarnowania Żywności

Kluby Niemarnowania mają za zadanie wytłumaczyć uczniom z czym związany jest problem wyrzucania żywności oraz wskazać ciekawe pomysły na ograniczenie tego zjawiska, zaczynając od szkolnych korytarzy. Materiały dotyczące pomysłów na działania Klubu możecie pobrać TU. Każdy opiekun, który zgłosi Klub otrzyma imienny certyfikat udziału w inicjatywie dla siebie oraz wzór certyfikatu dla podopiecznych.

W tym roku Kluby mogą wziąć udział w specjalnym konkursie – wystarczy pokazać, jak świętujecie Światowy Dzień Żywności (16 października), zrobić z tego foto lub videorelację i przesłać nam razem z kreatywnym opisem na maila Biura Programu. Więcej o konkursie znajduje się TU.

UWAGA! Pierwsze 50 nowych Klubów otrzyma edukacyjną grę planszową “Zakupowe Mistrzostwa”!

Gra planszowa „Zakupowe mistrzostwa”

Podczas ok. 30-minutowej rozgrywki cała grupa, podzielona na 6 zespołów, wcieli się w pomocników kuchennych i zostanie wysłana na misję zebrania produktów na obiad. Ich zadaniem będzie poruszanie się po planszy i jak najszybsze uzbieranie wszystkich niezbędnych składników z Listy Zakupów przy jak najmniejszej liczbie niepotrzebnych Produktów. Kto pierwszy wróci do Kuchni z kompletną listą ma duże szanse na zwycięstwo. Jest to idealna gra edukacyjna – nie tylko dla członków Klubu Niemarnowania.