Misja i cele programu

Misja programu

To już V edycja programu edukacyjnego Tesco „Od uprawy do potrawy”. Nadszedł więc czas na nowe atrakcje i solidną dawkę wiedzy oraz zabawy! Zapraszamy uczniów klas 0-4 szkół podstawowych oraz zerówek w przedszkolach, jak również podopiecznych placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na niezwykłą przygodę i poznanie zdrowego odżywiania bez marnowania.

Samodzielny wybór produktów żywnościowych w kuchni, sklepie czy szkolnym bufecie stanowi dla dzieci niemałe wyzwanie. Słodki batonik czy zdrowa przekąska? Chipsy czy lekkie wafle? Napój gazowany czy woda? Pomocą w odpowiedzi na te pytania pomaga program edukacyjny „Od uprawy do potrawy”, który przygotowuje młodych konsumentów do podejmowania jak najlepszych decyzji.

Jakie są cele programu?

Dzięki uczestnictwie w programie uczniowie:

Dlaczego nauka przez praktykę jest ważna?

Z roku na rok wiedza dotycząca zdrowego odżywiania wśród uczniów wzrasta. Uczniowie znają założenia piramidy żywieniowej, wiedzą, jakie produkty są zdrowe, jednak nie idzie za tym praktyka, która wiedzę zamienia w realne działania. Z badania „Przyszłość na talerzu” wynika, że aż 86% uczniów wie, że batoniki czekoladowe są niezdrowe, jednocześnie czekolada jest ulubionym produktem co czwartego badanego ucznia. 13% dzieci w wieku szkolnym marnuje jedzenie regularnie – tzn. przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego? 83% wyrzuca je, ponieważ woli sięgnąć po słodycze lub przekąski dostępne w szkolnym sklepiku. 70% nie lubi tego, co dostali na drugie śniadanie. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowych postaw w momencie, gdy uczniowie stają przed faktycznym wyborem – stoją w kuchni, w sklepie lub przy sklepiku szkolnym.

Odpowiedzią na problem marnowania żywności są właśnie Kluby Niemarnowania Żywności. W ramach Klubów dzieci pod okiem opiekuna w aktywny sposób walczą z problemem wyrzucania jedzenia, zakładając m.in. bank wymiany kanapek. Chcemy ich zachęcić i zainspirować, by odkrywali ciekawe historie kryjące się za każdym produktem. A wszystko to w sposób, który dzieci lubią najbardziej – poprzez zabawę! Przejdź do zakładki „Pomysły dla Klubów”.

Co to jest Klub Niemarnowania Żywności?

Kluby Niemarnowania mają za zadanie wytłumaczyć uczniom z czym związany jest problem wyrzucania żywności oraz wskazać ciekawe pomysły na ograniczenie tego zjawiska, zaczynając od szkolnych korytarzy. Materiały dotyczące pomysłów na działania Klubu możecie pobrać TU. Każdy opiekun, który zgłosi Klub otrzyma imienny certyfikat udziału w inicjatywie dla siebie oraz wzór certyfikatu dla podopiecznych.W tym roku dla Klubów przygotowaliśmy wyjątkowy konkurs! Zachęcamy Was do zabawy słowem i napisania zwrotki piosenki o niemarnowaniu żywności. Zwrotka powinna składać się z równej liczby wersów i określonej liczby sylab w wersie. Należy ją przesłać na maila Biura Programu. Chętni mogą też ją zaśpiewać, a nagranie w formie audio lub wideo dołączyć do zgłoszenia. Więcej o konkursie znajduje się TU.